Рівні освіти: Доктор філософії (PhD)
Інститут надає освітні послуги вищої освіти на третьому (освітньо-науковому) рівні вищої освіти (ліцензія МОН України (вперше), наказ № 933 від 09.03.2016 р.) та науковому рівні вищої освіти (за рішення вченої ради Інституту) у галузі знань: 01 – «Освіта/Педагогіка» за спеціальністю: 011 – «Освітні, педагогічні науки»; у галузі знань 05 – «Соціальні та поведінкові науки» за спеціальністю 053 – «Психологія».
Інститут здійснює освітню діяльність з підвищення кваліфікації наукових, науково-педагогічних і педагогічних працівників закладів вищої освіти та наукових установ (ліцензія МОН України, № 41-л); рівень вищої освіти – підвищення кваліфікації у сфері післядипломної освіти для осіб з вищою освітою; галузь знань – 01 «Освіта/Педагогіка»; спеціальність – 011 «Освітні, педагогічні науки»
Директор Інституту –Лук’янова Лариса Борисівна, член-кореспондент НАПН України, доктор педагогічних наук, професор. Інститут створено в 1993 р. У п’ятьох наукових відділах Інституту працюють 43 наукові співробітники, у тому числі 16 докторів і 22 кандидата наук. Науково-дослідна робота Інституту охоплює чотири з основних напрямів досліджень з педагогічних і психологічних наук в Україні: розвиток світової і національних освітніх систем; вища освіта; освіта дорослих, післядипломна освіта; прикладна психологія, професійна й організаційна психологія. Науковці Інституту спрямовують свою діяльність на дослідження таких проблем: теорія і практика професіоналізації педагогічного персоналу у сфері освіти дорослих; теоретичні й методичні засади професійного і особистісного розвитку вчителя; обґрунтування змісту і методики проведення практики у закладах вищої педагогічної освіти; теорія і практика забезпечення якості педагогічної освіти у зарубіжних країнах; розвиток психологічної готовності педагогічного персоналу до професійної діяльності в умовах Нової української школи.
В Інституті здійснюється підготовка та атестація наукових і науково-педагогічних кадрів вищої кваліфікації, функціонують спеціалізовані вчені ради із захисту дисертацій (докторських/кандидатських із педагогіки; кандидатських із психології); аспірантура і докторантура.
На базі Інституту створено Центр освіти дорослих, до структури якого входять: Центр підвищення кваліфікації наукових і науково-педагогічних працівників, Психологічний консультативно-тренінговий центр, центри педагогічної майстерності, Дистанційна школа демократії та громадянського суспільства. Співробітники Інституту є ініціаторами, співорганізаторами та науковими консультантами створення мережі центрів неформальної освіти дорослих в Україні.
Наукова установа є засновником/співзасновником чотирьох фахових наукометричних наукових видань: «Освіта дорослих: теорія, досвід, перспективи»; «Естетика і етика педагогічної дії»; «Імідж сучасного педагога»; «Порівняльна професійна педагогіка». При Інституті діють: Громадська спілка «Українська асоціація освіти дорослих», яку було прийнято до Європейської Асоціації освіти дорослих; Громадсько-педагогічна організація «Академія педагогічної майстерності та навчання дорослих імені академіка І.А. Зязюна». Метою їх діяльності є сприяння розвиткові формальної, неформальної та інформальної освіти в Україні. На базі Інституту відкрито кафедру ЮНЕСКО «Неперервна професійна освіта педагога ХХІ століття».